• Krioablacja

    nowoczesne, minimalnie inwazyjne rozwiązanie w leczeniu fibroadenomy

Krioablacja to bezpieczna, małoinwazyjna i szybka metoda terapii gruczolakowłókniaków w piersiach. Daje doskonały efekt kosmetyczny. Stanowi  alternatywę do zabiegu chirurgicznego. Do krioablacji, zgodnie z wytycznymi, kwalifikują się gruczolakowłókniaki potwierdzone histopatologicznie w biopsji gruboigłowej.

O krioablacji

Krioablacja od dziesięcioleci jest znaną metodą niszczenia łagodnych i złośliwych zmian w nerkach, prostacie, wątrobie, płucach, kościach i innych narządach. Krioablację ciekłym azotem z powodzeniem wykorzystuje się również w leczeniu zmian w piersiach – obecnie jest to jedna z metod terapii gruczolakowłókniaka (fibroadenoma). Trwają badania nad wykorzystaniem tej metody w leczeniu wczesnego raka piersi, zwłaszcza gdy choroby współistniejące wykluczają zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Krioablacja piersi to szybki, minimalnie inwazyjny oraz bezpieczny zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Daje lepsze rezultaty kosmetyczne w porównaniu do tradycyjnego zabiegu chirurgicznego związanego z wycięciem, który pozostawia bliznę czy zniekształcone piersi. Po krioablacji zazwyczaj nie ma ubytków, krwiaków, blizn, deformacji, utraty objętości czy zmian kształtu piersi.

Czym jest krioablacja ProSense™?

System ProSense™ to technologia krioablacji ciekłym azotem (LN2), który tworzy na kriosondzie wprowadzonej w obszar guza kulę lub elipsę lodu. Polega na szybkim wytwarzaniu bardzo niskiej temperatury w celu zamrożenia wybranych tkanek i uzyskania obszarów martwicy. W efekcie przezskórnie, bezboleśnie oraz skutecznie powoduje, że gruczolakowłókniak zostaje zniszczony.

Procedura medyczna z wykorzystaniem systemu ProSense™ została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków FDA i posiada znak CE. Oznacza to, że jest powszechnie uważana za bezpieczną i skuteczną w leczeniu gruczolakowłókniaków piersi. Stosowana jest na całym świecie, także w Polsce.

Do krioablacji kwalifikuje się WYŁĄCZNIE gruczolakowłókniaki potwierdzone histopatologicznie w biopsji gruboigłowej, zgodne z wynikiem badania obrazowego i nie większe niż 4 cm. Dopiero wówczas można przystąpić do przeprowadzenia krioablacji, która polega na zamrożeniu i obkurczeniu wybranych, zmienionych chorobowo tkanek, rozmrożeniu i ich ponownemu zamrożeniu, w celu uzyskania obszarów martwicy. Martwe tkanki są wchłaniane przez organizm. W większości przypadków w trakcie 6-12 miesięcy od zabiegu guz ulega nekrozie. Po 38 miesiącach w obrazie badania rezonansu magnetycznego piersi zazwyczaj zniszczony gruczolakowłókniak przestaje być widoczny.

Krok po kroku – zimnem w gruczolakowłókniaka

Podczas zabiegu krioablacji cienka igła o średnicy zaledwie 3 mm jest wprowadzana przez skórę piersi bezpośrednio do gruczolakowłókniaka. Zewnętrzna część sondy jest ciepła w dotyku, a do zmniejszenia ewentualnego dyskomfortu stosuje się znieczulenie miejscowe. Końcówka igły jest schłodzona do temperatury -120ᵒ Celsjusza. Wokół gruczolakowłókniaka tworzy się kula lub elipsa lodu. Guz szybko zamarza, powodując obumarcie komórek. Proces zamrażania i rozmrażania jest powtarzany kilkakrotnie w trakcie tej samej sesji leczenia. Pacjentka podczas zabiegu jest przytomna i nie odczuwa bólu. Cała procedura trwa do 15-30 minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą USG. Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu. Gruczolakowłókniak pozostaje w piersi do czasu aż zostanie całkowicie zastąpiony przez naturalną, zdrową tkankę włóknistą. Proces ten może trwać do 12 miesięcy. W nielicznych przypadkach (zwłaszcza większych zmian) gruczolakwłókniak nie ulega całkowitemu zanikowi i może pozostać zmiana resztkowa.

Dzięki obrazowi USG lokalizuje się dokładne położenie guzka

Po znieczuleniu miejscowym i małym nacięciu skóry piersi kriosonda wprowadzana jest bezpośrednio do guzka

Po schłodzeniu końcówki igły wokół guza tworzy się kula lub elipsa lodu (procedurę zamrażania i rozmrażania powtarza się kilkakrotnie)

Kriosonda jest usuwana i na nacięcie skóry nakładany jest plaster

ZIMNEM
W GRUCZOLAKOWŁÓKNIAKA!

Bez bólu, bez operacji,
bez wycinania, bez wypalania

Kiedy zniknie gruczolakowłókniak?

Komórki guza są niszczone podczas zabiegu, a organizm z czasem wytworzy naturalną, nową, zdrową tkankę włóknistą. Na początku pacjentka może nadal odczuwać guzek, ale będzie się on kurczył, aż zniknie – proces ten można monitorować za pomocą USG lub mammografii. Długość czasu do zniknięcia guzka różni się u poszczególnych pacjentek, w zależności od początkowej wielkości guzka i wielu innych czynników. Badania pokazują, że:

Od razu po zabiegu:

guzek może być jeszcze odczuwalny, ale z każdym dniem będzie się kurczył

Po 6 miesiącach:

niektóre guzki całkowicie znikają, podczas gdy inne mogą pozostać, ale zdecydowanie mniejsze

Rok po zabiegu:

guzki są mniejsze z niewyraźnymi krawędziami lub rozpadły się

Po 2–3 latach:

całkowity zanik guzka, został zastąpiony nową, zdrową tkanką wkłóknistą

Studium przypadku

Dzięki krioablacji udało się zachować kształt piersi

MRI
przed krioablacją

MRI 1 miesiąc
po krioablacji

MRI 16 miesięcy
po krioablacji

MRI 38 miesięcy
po krioablacji

Masz gruczolakowłókniaka piersi?

Jest nowy sposób leczenia!

Krioterapia oferuje minimalnie inwazyjną metodę leczenia z optymalnym efektem kosmetycznym.

Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Gruczołu Piersiowego (ASBrS – American Society of Breast Surgeons) uznało krioablację za „bezpieczną, skuteczną i trwałą” alternatywę dla zabiegów chirurgicznych w oświadczeniu z 2018 r. dotyczącym leczenia gruczolakowłókniaków piersi.

Krioablacja w raku piersi

Od 2014 roku system ProSense jest testowany w ramach największego, wieloośrodkowego badania klinicznego ICE3. Badanie ma wykazać czy krioablacja jest skuteczną alternatywą dla operacji raka piersi.

Dowiedz się więcej

Podczas Europejskiego Kongresu Onkologii Interwencyjnej (ECIO 2022) zaprezentowano obiecujące wyniki wieloośrodkowego badania ICE3: tylko 2,06% (4 ze 194 kwalifikujących się pacjentek biorących udział w badaniu) doświadczyło nawrotu raka piersi, a prawdopodobieństwo braku nawrotu w populacji chorych na raka piersi niskiego ryzyka, we wczesnych stadiach i wielkości guza do 1,5 cm, przez okres do trzech lat, wynosi od 94,58% do 99,89%.

„Włączenie tymczasowych wyników badania klinicznego ICE3 do programu naukowego ECIO 2022 stanowi kamień milowy w dziedzinie zdrowia kobiet, a dokładniej leczenia zmian i raka piersi. Stanowi okazję dla onkologów interwencyjnych w Europie i na świecie, aby wykorzystać swoją wiedzę w zakresie ablacji guza pod kontrolą obrazu i rozważyć krioablację raka piersi jako leczenie teraz, gdy procedura ta zyskuje coraz szerszą akceptację jako realna niechirurgiczna opcja dla niektórych pacjentek” – powiedział dr Kenneth R. Tomkovich, główny badacz badania ICE3.

Masz więcej pytań?

Skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy wątpliwości, pokierujemy Cię dalej