Włókniak twardy – jak go rozpoznać?

Włókniak twardy – jak go rozpoznać?

Jest to jedna z niezłośliwych zmian nowotworowych. Mimo iż raczej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, nie należy jej bagatelizować. Czym jest włókniak twardy o barwie skóry lub w nieco ciemniejszym od niej odcieniu? Jak go rozpoznać, kiedy powstaje i gdzie najczęściej występuje na ciele? Do jakiego specjalisty udać się z tym problemem? Czy zdecydować się na usunięcie guzka? Sprawdź odpowiedzi na te pytania w naszym artykule!

Czym jest włókniak twardy?

Zalicza się go do zmian nabytych. Zazwyczaj ma postać małego pojedynczego guzka w formie kulistej lub workowatej. Narośl ta zbudowana jest z włókien kolagenowych i komórek tkanki łącznej, jej średnica wynosi od 2 mm do 5 cm, a powierzchnia może być zarówno gładka, jak i szorstka. Włókniak twardy ma kolor skóry, choć czasami przybiera nieco ciemniejszą barwę, od czerwonej do brunatnej. Jest przy tym bezbolesny i twardy w dotyku oraz przemieszcza się przy nacisku.

Może pojawić się na ciele w różnym wieku i w różnych okolicznościach, np. po uderzeniu. Zazwyczaj jednak guzek kształtuje się między 20. a 40. rokiem życia, częściej na skórze kobiet niż u mężczyzn.

Kiedy może dojść do powstania włókniaka twardego?

Najczęściej powstaje on w wyniku miejscowego stanu zapalnego, jako zmiana nabyta. Przyczyną pojawienia się włókniaka twardego są wówczas np.:

  • otarcia naskórka,
  • pęknięcie kurzajki, mieszka włosowego lub torbieli pęcherzykowatej,
  • brodawka wirusowa,
  • ciało obce – drzazga itp.,
  • ukąszenie przez owada.

Włókniak twardy może powstać też np. po uderzeniu. Podczas stawiania diagnozy należy wykluczyć włókniakomięsaka oraz czerniaka skóry. Dlatego lekarz pobiera wycinek do badania histopatologicznego, by upewnić się, czy nie jest to nowotwór.

Narośle te występują najczęściej w obrębie kończyn górnych i dolnych. Włókniak twardy z reguły pojawia się na: nodze, udzie, a rzadziej na tułowiu czy twarzy.

Czy włókniaki twarde się leczy?

W związku z tym, że te zmiany skórne samoistnie nie ustępują, zazwyczaj poddaje się je obserwacji. Narośle utrzymują się przez całe życie, jednak raczej nie ulegają zezłośliwieniu. Dopiero kiedy powodują dyskomfort bądź zmieniają swój kształt lub rozmiar, powinny zostać usunięte. Włókniaki twarde na skórze powstałe po urazach bądź w innych okolicznościach usuwa się więc głównie ze względów estetycznych, szczególnie te na szyi i powiekach. W takich przypadkach można skorzystać np. z:

  • zabiegu chirurgicznego – narośl usuwa się skalpelem, a jeśli zaistnieje konieczność, zakłada się szwy,
  • krioterapii – wymrażanie zmian skórnych odbywa się przy użyciu ciekłego azotu,
  • laseroterapii – wykorzystuje się do tego laser frakcyjny CO2; zabieg polega na odparowaniu wody ze zmienionej chorobowo tkanki, co prowadzi do uruchomienia procesu naprawczego w miejscu występowania włókniaka.

Mniejsze narośle usuwa się również przez zastosowanie elektrochirurgii, czyli wypalania prądem elektrycznym o wysokiej częstotliwości. Odpowiednia temperatura niszczy białko budujące tkanki włókniaka twardego bez naruszania ciągłości naskórka.

Do jakiego lekarza udać się z włókniakiem twardym?

Występowanie tego rodzaju zmian na skórze zawsze warto skonsultować z dermatologiem, który potwierdzi rozpoznanie i wskaże najwłaściwszy sposób usunięcia guzka. Lekarz może wypisać skierowanie na zabieg usunięcia włókniaka twardego ze względu na jego wielkości, jak i z innych powodów, dla których pacjent chce się go pozbyć. Podlega on w takim przypadku refundacji z NFZ. Trzeba jednak liczyć się z tym, że raz usunięta narośl może odrosnąć lub utworzyć się w innym miejscu.