Jak wygląda rekonwalescencja po krioablacji?

W leczeniu gruczolakowłókniaka jedną z alternatyw dla operacji chirurgicznych, wymagających dłuższej rekonwalescencji, jest zabieg krioablacji. To nowoczesna, bezpieczna i mało inwazyjna metoda leczenia, pozwalająca na skuteczne pozbycie się zmian chorobowych, jednocześnie zapewniając doskonały efekt kosmetyczny.

Na czym polega krioablacja gruczolakowłókniaka?

W trakcie procedury cienka igła o średnicy 3 mm jest wprowadzana przez skórę do gruczolakowłókniaka w piersi. Końcówka igły schłodzona jest do temperatury -120ᵒ Celsjusza – sprawia to, że wokół guza tworzy się lodowa kula, powodująca obumieranie komórek w obrębie zmiany.

Proces zamrażania i rozmrażania jest powtarzany kilkakrotnie w trakcie tej samej sesji, co pozwala na skuteczne zniszczenie komórek guza. Procedura charakteryzuje się precyzją i minimalną inwazyjnością, ponieważ nie wymaga otwartego cięcia, a jedynie niewielkiego nakłucia skóry. Po zabiegu może wystąpić obrzęk i lekkie zaczerwienienie, ale te objawy zazwyczaj ustępują w krótkim czasie.

Ta innowacyjna metoda leczenia to alternatywa dla zabiegów chirurgicznych, pozwalająca na zmniejszenie ryzyka powikłań i skrócenie czasu dochodzenia do siebie. Rekonwalescencja po krioablacji jest szybka – sam zabieg trwa około 30 minut, a pacjentka może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia.

Krioablacja w leczeniu fibroadenomy

Do przeprowadzenia zabiegu krioablacji kwalifikują się gruczolakowłókniaki potwierdzone histopatologicznie w biopsji gruboigłowej. W większości przypadków znikają w okresie 6-12 miesięcy po zabiegu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej procedury lub rekonwalescencji? Odezwij się do nas!