Czy gruczolakowłókniak może sam zniknąć?

Najczęściej występujący typ łagodnego guza piersi to fibroadenoma, czyli gruczolakowłókniak. Czy taka zmiana może zniknąć sama, czy zawsze konieczna jest interwencja chirurgiczna? Odpowiadamy – przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się więcej!

Co to jest gruczolakowłókniak?

Fibroadenoma to typ łagodnego guza piersi, zazwyczaj o wyraźnie zaznaczonych krawędziach oraz okrągłym lub owalnym kształcie. Rozmiary zmian mogą się różnić, sięgając od kilku milimetrów, do nawet kilkunastu centymetrów. Przyczyny występowania gruczolakowłókniaka nie są jasno określone, chociaż wskazuje się, że ryzyko zachorowania jest wyższe u kobiet, które miały w rodzinie przypadki nowotworów piersi.

Gruczolakowłókniak – rozpoznanie

Fibroadenoma zlokalizowana jest w górnych kwadrantach sutka. W wielu przypadkach jest wyczuwalna podczas samobadania piersi, występując w postaci elastycznego i bezbolesnego guzka. W dalszej diagnostyce zastosowanie mają USG piersi, biopsja gruboigłowa, mammografia, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa.

Leczenie gruczolakowłókniaka

Jak wygląda leczenie fibroadenomy? Czy gruczolakowłókniak może sam zniknąć? Tak, chociaż nie dzieje się to w każdym przypadku. Po rozpoznaniu guza pacjentka musi pozostawać pod stałą kontrolą lekarza, aby możliwe było obserwowanie zmiany. Może ona zanikać sama, jednak jeżeli jest większa niż 5 cm, wciąż rośnie lub powoduje ból, konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna.

Warto pamiętać o profilaktyce, samobadaniu piersi oraz regularnych wizytach u lekarza, aby rozpoznać ewentualne zmiany na wczesnym etapie.