Czy gruczolakowłókniak może być złośliwy?

Czy gruczolakowłókniak może być złośliwy?

Rak piersi należy do najczęściej spotykanych nowotworów, które dotykają kobiety. Czy to znaczy, że każde zgrubienie na gruczołach piersiowych powinno budzić nasze zaniepokojenie? Na szczęście nie wszystkie guzki okazują się niebezpieczne, niemniej należy je obserwować. Czy wiesz, co to fibroadenoma, określana też jako gruczolakowłókniak? Dowiedz się więcej na temat tej zmiany. Sprawdź, czy może przekształcić się w złośliwą, a także czy wymaga specjalistycznego leczenia. Przeczytaj poniższy artykuł!

Co to jest gruczolakowłókniak?

Fibroadenoma zalicza się do najczęściej występujących łagodnych nowotworów, które występują u kobiet przed 35. rokiem życia. Zwykle ma postać niedużego guzka (wielkości od 1 do 3 cm), o nieregularnym, okrągłym albo owalnym kształcie, przybierającego cielisty kolor. Prócz tego można go z łatwością przesuwać pod skórą, ponieważ nie łączy się z otaczającym miąższem. Zazwyczaj nie wywołuje bólu. Może być prostą albo złożoną zmianą, czyli składać się z tkanki włóknistej i gruczołowej albo mieć domieszkę innej tkanki. W drugiej sytuacji jego pojawienie się w piersi wiąże się z podwyższonym ryzykiem zezłośliwienia.

Każda kobieta z fibroadenomą zastanawia się, czy gruczolakowłókniak może być złośliwy. Jak wynika z badań naukowych, znaczny odsetek zmian wykrywanych w gruczołach piersiowych to niegroźne guzki. Nieprawidłowości tego rodzaju pojawiają się u zdecydowanej większości pacjentek, szczególnie w okresie przed menopauzą. Czynnikami, które wpływają na tworzenie się łagodnych nowotworów, są m.in. geny, przypadki raka w rodzinie albo zaburzenia pracy układu hormonalnego. Nie bez znaczenia pozostaje nadużywanie alkoholu oraz innych substancji, a także długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Czy łagodnego gruczolakowłókniaka trzeba się bać?

W większości przypadków nie należy się obawiać, gdyż fibroadenoma z wiekiem zaniknie albo ulegnie zwapnieniu. Wystarczy ją obserwować, aby zauważyć ewentualne zmiany, w tym rozrost. Do niepokojących objawów, które powinny skłonić kobietę do zgłoszenia się do specjalisty, należą dolegliwości bólowe piersi. Przesłanką do wizyty w gabinecie medycznym będzie też powiększenie węzłów chłonnych oraz wyciek z brodawki sutkowej (u pacjentek, które nie karmią dziecka).

Sama brodawka powinna być obiektem obserwacji, ponieważ może zmienić się jej wygląd. Nie wolno odkładać w czasie konsultacji z lekarzem, jeśli odnotowujemy jej bolesność, zaczerwienienie albo obrzęk. To cechy świadczące o zapaleniu. Doktor powinien przyjrzeć się zmianom skórnym wokół brodawki, takim jak rumień, stwardnienie czy zgrubienie. Może też pojawić się charakterystyczne zmarszczenie przypominające nieco skórkę pomarańczy. Kolejny powód odwiedzin specjalisty to krwisty wyciek, wciągnięcie albo owrzodzenia brodawki.

Czy gruczolakowłókniak może zmienić się w raka?

Fibroadenoma to dosyć częsta zmiana rozwijająca się w piersiach. Dotyka głównie kobiety w wieku 20 – 40 lat, ale pojawia się też u młodszych oraz starszych pacjentek. Czy może być złośliwa? Ryzyko przekształcenia gruczolakowłókniaka w nowotwór wymagający leczenia wynosi ok. 1–2%. O ile nie zwiększa swoich rozmiarów, nie wywołuje dolegliwości bólowych czy deformacji, zwykle terapia ogranicza się do obserwacji oraz zgłaszania się na wizyty kontrolne. Lekarz może zadecydować o usunięciu guzka, jeśli ten rośnie, boli, wywołuje deformację piersi albo towarzyszą mu inne objawy.

Usuwanie odbywa się na dwa sposoby. Mniejsze zmiany (do 2 cm średnicy) można zlikwidować, wykorzystując technikę biopsji mammotomicznej wspomaganej próżniowo. Z kolei większe wycina się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Usunięty materiał zostaje przebadany histopatologicznie. Gruczolakowłókniaki mające więcej niż 2 cm u pacjentek, które przekroczyły 30. rok życia, bada się w całości. Analizuje się je pod kątem ewentualnego przeobrażenia w nowotwór złośliwy.

Jak uchronić się przed złośliwym nowotworem?

Najbardziej rozsądnym, a jednocześnie najprostszym sposobem na uniknięcie poważnej choroby (nie tylko raka) jest profilaktyka. W przypadku gruczolakowłókniaka chodzi o samobadanie. Polega ono na uważnym, a przede wszystkim częstym samobadaniu przy użyciu palców oraz wzroku. Znaczenie ma tutaj regularność. Najlepiej raz w miesiącu, tydzień po zakończeniu okresu obejrzeć przed lustrem piersi i sprawdzić ich kształt za pomocą dotyku. Warto wejść do wanny bądź pod prysznic, gdyż na mokrej skórze łatwiej wyczuć ewentualne zmiany.

Jeśli na piersi wytworzy się guzek, trzeba go zbadać. Analizę oraz ocenę budowy i struktury gruczolakowłókniaka umożliwia biopsja gruboigłowa potwierdzona histopatologicznie.

Gdzie szukać pomocy przy nowotworze łagodnym lub złośliwym?

Jak padło na samym początku, fibroadenoma to nowotwór łagodny, bardzo rzadko zmieniający swoją postać w bardziej agresywną. Lepiej się jednak nie zastanawiać, czy gruczolakowłókniak może być złośliwy, a zamiast tego poddać zmianę diagnostyce. W większości przypadków raka można pokonać, ale im później zgłosimy się do lekarza, tym ta walka będzie trudniejsza. Jeżeli widzisz na swojej piersi guzek lub wyczuwasz go pod palcami, umów się na konsultację. Badania USG czy mammografia pozwolą poznać rodzaj zmiany. Zgłoś się do nas, a uzyskasz kompleksową pomoc.