Gruczolakowłókniak – przykładowe zdjęcia USG
Guzek ten może być twardy lub elastyczny i zazwyczaj jest bezbolesny. Często w piersiach występuje w większej liczbie, a po okresie przekwitania zmiany ulegają regresji i zwapnieniu. Skąd wiadomo, że jest to gruczolakowłókniak? Zdjęcia USG to jedna z form diagnostyki, jaką stosuje się w przypadku podejrzenia fibroadenomy. Co można na nich zobaczyć? Przeczytaj!
Na czym polega diagnostyka gruczolakowłókniaka?
Jej forma uzależniona jest od wieku pacjentki. Jeśli masz mniej niż 25 lat, konieczne jest badanie fizykalne wykonane przez lekarza ginekologa lub specjalistę chorób piersi oraz zrobienie zdjęcia USG. Gdy obraz gruczolakowłókniaka jest typowy dla ultrasonografii, nie ma konieczności wykonania biopsji cienkoigłowej. Jedynym wskazaniem mogłoby być istnienie czynników ryzyka raka piersi w rodzinie lub atypowy obraz guzka w USG. Z racji tego, że nowotwór piersi jest niezwykle rzadki w tej grupie wiekowej, w większości przypadków taka diagnostyka jest wystarczająca do rozpoznania zmiany. Podobnie wygląda to u kobiet powyżej 25. roku życia.
Zdjęcia USG zalecane są zwłaszcza dla kobiet poniżej 40. roku życia, u których w budowie piersi dominuje tkanka gruczołowa. Obraz mammograficzny jest przez to trudniejszy do interpretacji.
Gruczolakowłókniak – zdjęcia USG
Nie wiadomo, skąd dokładnie bierze się fibroadenoma, ale jednym z czynników ryzyka są przypadki nowotworów piersi w rodzinie. Zdjęcia USG, na których widoczny jest gruczolakowłókniak, pokazują, że lokalizuje się on przeważnie w górnych kwadrantach sutka i jest wyraźnie odgraniczoną, zazwyczaj bezbolesną zmianą. Guzek zwykle ma średnicę od 1 do 3 cm, jest elastyczny i można go łatwo przesunąć. Jeśli regularnie wykonujesz samobadanie piersi, to podczas takiej czynności jesteś w stanie wyczuć fibroadenomę pod palcami.
Na zdjęciach ultrasonograficznych widać również, że gruczolakowłókniak ma okrągły lub owalny kształt, jego powierzchnia jest gładka lub zrazikowa, a konsystencja spoista i elastyczna.
Jak leczy się gruczolakowłókniaki?
Podobnie jak diagnostyka, tak i postępowanie uzależnione jest od wieku pacjentki. U kobiet poniżej 25. roku życia nie ma konieczności usuwania rozpoznanego gruczolakowłókniaka, chyba że sobie tego zażyczysz. Za to zalecana jest obserwacja – wykonywanie badania palpacyjnego oraz badania USG raz na 3-6 miesięcy. Guzek może bowiem się zwiększyć lub zmniejszyć, a nawet samoistnie zaniknąć. W późniejszym wieku z kolei wykonuje się mammografię oraz biopsję, jeśli istnieje taka konieczność.