Gruczolakowłókniak birads 3 – co to jest?
To jedna najczęstszych zmian litych piersi u kobiet w wieku rozrodczym. Stanowi ok. 60% wszystkich guzków, które występują w tym miejscu. Zrobiłaś badanie USG lub mammografię, aby sprawdzić, czy problem dotyczy także Ciebie i nie wiesz, jak odczytać wynik? Dowiedz się, co oznacza gruczolakowłókniak BI-RADS 3. Przeczytaj, jakiego rodzaju jest to zmiana!
Czym jest gruczolakowłókniak?
Wykryte w piersi zmiany mogą mieć różną formę. Gruczolakowłókniak jest łagodnym nowotworem, najczęściej wykrywanym u kobiet młodych, pomiędzy 15. a 25. rokiem życia. Zanika on z reguły samoczynnie wraz z wiekiem, dlatego też nie wymaga szczególnego postępowania leczniczego. Wyróżnia się kilka typów tego guzka:
- prosty,
- złożony,
- młodzieńczy,
- olbrzymi.
Może on powstać na skutek zwiększonego poziomu estrogenów, stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej. Wyższe ryzyko wystąpienia tej zmiany tkankowej dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi.
Co oznacza skala BI-RADS?
Stworzyło ją Amerykańskie Towarzystwo Radiologiczne. Klasyfikuje ona zmiany widoczne w badaniu USG czy mammografii. Jednocześnie stanowi propozycję dalszego postępowania wraz z zaleceniami dla pacjentów i dzieli się na kategorie od 0 do 6. BI-RADS 3 wskazuje na zmianę, która najprawdopodobniej jest łagodna, a ryzyko zezłośliwienia wynosi około 2 procent.
Jak wygląda diagnostyka gruczolakowłókniaków?
Polega ona głównie na wykonaniu badania palpacyjnego, oprócz tego wykonuje się USG, mammografię piersi lub biopsję cienkoigłową. Gruczolakowłókniak BI-RADS 3 oznacza więc, że należy go monitorować, czyli np. powtórzyć badanie po 4-6 miesiącach.